Mi fán terem a napelem optimalizáló?
A napelem optimalizálók minden egyes napelem teljesítményét folyamatosan monitorozzák, biztosítva, hogy a sorba kötött panelek egyenletes teljesítményt nyújtsanak.
Az árnyék vagy a nem ideális tájolás miatt kialakuló termelésbeli különbségek nemcsak az egyes paneleket, hanem az egész sorozatot érinthetik, csökkentve a rendszer hatékonyságát. A napelemes optimalizálók bevetésével azonban ezek a problémák kiküszöbölhetőek, így a rendszer minden elemének teljesítménye maximálisra optimalizálható.
Az optimalizálás nemcsak a teljesítményben mutatkozik meg, hanem a biztonság terén is előnyös. A napelem optimalizálók tűzvédelemmel is fel vannak vértezve, így biztosítva a rendszer és az otthonok biztonságát. Az egyes panelekre szerelt napelemes optimalizálók lehetővé teszik, hogy a rendszer minden egyes részét részletesen monitorozhassuk, így azonnal észlelhető, ha valahol csökken a hatékonyság, vagy ha karbantartásra van szükség.
A napelem optimalizálók a MPPT (Maximum Power Point Tracking) szerint működnek. Mindig azt a feszültséget állítják a panelre, amelyen a legnagyobb teljesítményt tudja produkálni.
Optimális tájolás - Hova helyezzem a napelem paneleim?
Hamár optimalizálás, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy hazánkban mi az optimális napelem tájolás. Magyarországon a napelemek maximális hatásfokot 30°-os döntöttség mellett DÉLI tájoláson tudnak adni. De Kelettől Nyugatig, 0-90°os döntösség mellett is képesek megfelelő hatásfokra, hogy egyértelmű döntés legyen telepítésük. Ellenben ahhoz, hogy egy specifikus háztartás számára mi az ideális, az sok mindentől függ. . Az optimális napelem tájolása esetében figyelembe kell venni a rendelkezésre álló tetőfelületek irányítását és lejtését. Egyes épületek esetében választási lehetőségünk van arra, hogy melyik tájolású tetőfelületre helyezzük a napelemeket, ahol a délkeleti és délnyugati irányok kiválóan alkalmazhatók, de a déli tájolás a legideálisabb a maximális éves energia termelés szempontjából.
Okos napelemes tervezés
Az okos tervezés során lehetőségünk van arra, hogy a napelemes rendszerünk termelését az energiaszükségletünkkel összehangoljuk,
például ha reggel van a legnagyobb energiaigényünk, akkor érdemes a rendszert délkelet felé tájolni. Így a napelemek a reggeli órákban állítják elő a legtöbb energiát, ami jelentősen csökkentheti a hálózatba visszatáplált energia mennyiségét. A napelem tájolása során fontos figyelembe venni az árnyékolási hatásokat is, mivel ezek jelentősen befolyásolhatják a rendszer teljesítményét. A tetőfelületek döntési szöge szintén befolyásoló tényező lehet, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni a napelem tájolása során.
Az ideális megoldás lehet az is, ha két különböző tájolású napelemes sztringet telepítünk: egyet délkeleti, a másikat délnyugati irányba, természetesen csak abban az esetben, ha a tetőfelületeink geometriája ezt lehetővé teszi. Ez a napelem tájolása biztosíthatja a nap folyamán egyenletesebb energiatermelést, optimalizálva ezzel a rendszerünk teljesítményét.
Összegzés
Semmiképp nem érdemes csüggedni, ha első látásra nem egy nagyon napos déli tájolású tetőd van! Szakértőink segítségével megtalálhatod a számodra tökéletes napelemes megoldást!
Ha felkeltettük az érdeklődésed a napelemes rendszerek iránt, ne habozz, hiszen most elérhető a Napenergia Plusz Program, amellyel akár 5 000 000Ft-ot is spórolhatsz egy családi házat fenntartó hibrid napelemes rendszer árából.
Ne maradj le erről! Mi mindenben segítünk! Vezetünk téged célod felé STEP by STEP, azaz lépésről lépésre!