Biztosítékok (születési, hivatalos nevükön: Kismegszakítók).
Először is leszögezzük. A biztosíték a kismegszakítót jelzi háztartási szövegkörnyezetben. A hivatalos és helyes megnevezése az eszköznek: Kismegszakító
A kismegszakítók feladata a villamos hálózatokon zárlatból vagy túlterhelésből adódó meghibásodások kiküszöbölése. A két különféle meghibásodást két különféle módon kezeli egy kismegszakító, ahogy ez az látható felépítésből is látszik. A túlterheléses esetben ikerfémes hőkioldás történik, míg zárlat esetén egy elektromágneses gyorskioldó segítségével szünteti meg a feszültséget a hibahelyen az eszköz. Ez a két hiba típusából következik.
Túlterhelés esetén a túlzott áramerősség miatt hamar elkezd melegedni a vezeték, ezt érzékelve kapcsol a kismegszakító. Háztartási körülmények között is lehet találkozni az áram hőhatásával. Ezen az elven működik például a kenyérpirító, a szendvicssütő, de ugyanide vezethető vissza a telefontöltő melegedése is. Zárlatkor hirtelen megugrik az áramerősség, ezt használja ki az eszköz, a benne található tekercs elektromágneses teret hoz létre. Ez nyitja az áramkört eddig záró érintkezőket. A kismegszakítók legfőbb előnyei, az egyszerű beépíthetőség, illetve a kis névleges (pár Ampere nagységrend) áramhoz tartozó nagy (akár kiloAmper-os) megszakítóképesség.
Mit lehet leolvasni egy kismegszakítóról?
A kismegszakítókról a legfontosabb információkat mind le lehet olvasni. Mutatjuk, mit jelentenek a jelölések az eszközön.
Az olvadóbiztosítókról
Az olvadóbiztosítók akkor szakítják meg az áramkört, ha az áramerősség egy meghatározott értéket egy meghatározott ideig meghalad. Ekkor a bennük található olvadószál az áram hőhatása miatt megolvad, így megszűnik az áramkör kontinuitása. Többféleképp csoportosíthatjuk az olvadóbiztosítókat. Kiolvadási jelleggörbéjük szerint megkülönböztetünk gyors, késleltetett, igen gyors és kombinált típusokat, szerkezeti kialakításuk szerint D-rendszerű, késes és csöves eszközökről beszélhetünk. Az olvadóbiztosítót úgy építik fel, hogy szabad szemmel is látható, vizuális jelzést adjon arról, hogy milyen állapotban van.
Az olvadóbiztosító előnyei, hogy a névleges, és ettől kisebb áramokat korlátlan ideig vezeti, illetve zárlatok esetén biztos védelmet nyújt, gyors működésű és karbantartásmentes, viszont nagy hátránya, hogy csak egyszer használható.
Összegzés
A kismegszakítók és olvadóbiztosítók segítségével számos baleset megakadályozható.
A StepVillnél örömmel segítünk a kivitelezésben vagy a tanácsadásban. Válaszd akár SOS szolgáltatásunat!