GY.I.K.
Reméljük, kérdésedet megtalálod ezen a ponton, és eloszlik utolsó aggályod is a napelemes témával kapcsolatban, hogy biztonságban érezd magad, mielőtt belevágsz a telepítésbe. Amennyiben bármi egyéb felvetődne benned, bíztatunk, hogy tedd fel kérdésed bátran! Ne feledd: nincs rossz kérdés, csak a fel nem tett. .)
Hogyan működik a napelem?
A napelem a napfény hatására áramot termel. Minél erősebb a sugárzás, annál nagyobb lesz a termelés. A napelem által termelt egyenáramot áramot az inverter átalakítja háztartás számára felhasználható váltakozó árammá. De ennek egy egész cikket szántunk, olvasd el itt!
Mi a különbség a napelem és a napkollektor között?
A napelem és a napkollektor csak nevükben hasonlítanak egymásra. Míg a napelem a napfény hatására közvetlenül elektoromos áramot generál, addig a napkollektor vízcsöveket tartalmaz, és a napfényt, melegvíz készítésre használhatja. Bővebben a napelemekről itt tájékozódhat: link
Mi az okos napelem?
Az okos napelem más néven optimalizáló eszközzel ellátott napelemet jelent. Ezeknek a tenyérnyi eszközöknek segítségével,
- a napelemek teljesítménye növelhető,
- az árnyékolás, vagy eltérő tájolásból adódó teljesítmény mérsékelhető
- minden panel teljesítménye egyesével monitorozható
Bővebben az okos napelemekről itt olvashat: link
Mennyi energiát termelnek a napelemek?
Durva becsléssel Magyarországon egy 1 kWp-es (kilowatt peak) rendszer éves termelése 1100 – 1200 kWh (kilowatt óra) villamos energiát termel. Ezt tájolás, az árnyékolás, a napelem öregedése, és koszolódása nagyban befolyásolhatja.
Mit jelent a TIER 1-es napelem?
A TIER 1 a napelem gyártó besorolását jelenti, miszerint a napelem gyártója, minősített elsőosztályú gyártónak számít, és megfelelet többek között az alábbi követelményeknek:
- Teljes gyártási folyamatot végzi
- Gyártási folyamatai fejlettek és magas szinten automatizáltak
- Legalább 5 éve jelen vannak a piacon
- Jelentős mennyiségű eladott napelemmel rendelkeznek
Cégünk csak TIER 1-es napelem panelekkel dolgozik, Sunova Solar, Risen, és Q cells gyártóktól származó napelemeink, mint első osztályú színvonalat képviselnek.
Mi az a napelemes optimalizáló?
A napelemes optimalizáló egy tényérnyi eszköz melynek segítségével a napelemek teljesítménye javítható, és monitorozható. Az optimalizáló eszközöknek segítségével,
- a napelemek teljesítménye növelhető,
- az árnyékolás, vagy eltérő tájolásból adódó teljesítmény mérsékelhető
- minden panel teljesítménye egyesével monitorozható
Az ilyen eszközzel ellátott napelemet okos napelemnek nevezzük. Bővebben az okos napelemekről itt olvashat: link
Mennyi garancia jár inverterekre?
Minőségi inverter gyártók jellemzően 10 év garanciát adnak termékeikre. Napelemes rendszereknél, mivel az inverter számít a rendszer „lelkének”, felépítése a legbonyolultabb, így a meghibásodás veszélyes is ennél a legnagyobb fontos tehát, hogy a termék megbízható, szervízzel rendelkező gyártótól származzon, és olyan kivitelező telepítse, aki képes a termék garancia érvényesítésére.
Mennyi garancia jár napelemre?
Első osztályú gyártók (TIER 1-es gyártók) jellemzően 12-15 év garanciát adnak napelemeikre, de akad olyan is, aki 25 év garanciát vállal. Nem összekeverendő a teljesítmény garanciával, mely a napelem panel idő előtti túlzott öregedésére ad garanciát.
Mit jelent a Wp
A „Wp”, angolul watt peak, egy mértékegység, mellyel a napelem panelek teljesítményét jellemezzük. Ez a napelem laboratóriumban mért, csúcsteljesítménye.
Milyen típusú napelemek léteznek
C
Napelemek legnagyobb két családja a polikristályos és a monokristályos napelem. A 2020-ig egyszerűbb gyártásuknak köszönhetően a polikristályos napelemekből volt több a piacon, a 2020-as évektől azonban a monokristályos napelemek terjedtek el, ugyanis hatékonyabbak, gyártásuk pedig a technológiai fejlődésnek köszönhetően leegyszerűsödött. A monokristályos napelemen belül találkozhatunk további különböző napelemekkel pl.: PERC, byfacial, zsindelyes napelem, stb… Ezekről bővebben itt olvashat:
Rossz időben is termel a napelem?
Jóval kevesebbet, mint napsütéses időben: harmadára, negyedére, de akár tizedére is visszaeshet a termelés az időjárástól függően Magyarországon.
Milyen típusú inverterre van szükségem?
Legfőbb típusok a
- hagyományos inverter – hálózatra visszatápláló, akkumulátorral nem csatlakoztatható
- szigetüzemű inverter – hálózatra vissza nem tápláló, jellemzően akkumulátorral csatlakoztatható
- Hibrid inverter – hálózatra visszatápláló és akkumulátorral is csatlakoztatható inverter.
Hibrid inverterek jellemzően drágább, bonyolultabb eszközök, a hagyományos invertereknél. Javasolt márkáink: Sunways, Solplanet, Huawei, Solarege, Fronius. Ezen márkák mind első osztályú minőséget képviselnek, hosszú garancia idővel (10 év). További információkról itt tájékozódhat: link
Mi az a hibrid inverter?
A hibrid inverter, hálózatra visszatápláló, és akkumulátorra is csatlakoztatható invertert jelent. Hibrid inverterek jellemzően drágább, bonyolultabb eszközök, a hagyományos invertereknél. Javasolt márkáink: Sunways, Solplanet, Huawei, Solarege, Fronius. Ezen márkák mind első osztályú minőséget képviselnek, hosszú garancia idővel (10 év). További információkról itt tájékozódhat: link
Hogyan tudom nyomonkövetni termelésemet?
A napelemes rendszer termelésének nyomonkövetését, az inverterek és a hozzájuk tartozó online alkalmazások biztosítják. A monitoring rendszer, beüzemelésére azt követően van lehetőség, hogy a rendszer telepítésre került, a készre jelentés megtörtént, és az áramszolgáltató átvette a rendszert. Ezek megtörténte után a telepítést végző vállalkozás lesz segítségedre a felhasználó fiók beállításában.