Mik a villám veszélyes hatásai?
Egy ház esetén a villámvédelem két fő területre oszlik, a villám elsődleges, és másodlagos hatásai elleni védelemre.
A villám elsődleges hatása a nagy erősségű villámáram illetve villamos ív, a másodlagos hatása az általa létrehozott elektromágneses tér.
Hogyan védekezhetünk a villám elsődleges hatása ellen?
Amint az előbb írtuk, a villám elsőszámú hatása a nagy erősségű villámáram, illetve a villamos ív, amely fizikailag rongálhatja egy ház tetőszerkezetét, akár a belső elektromos hálózatot teheti tönkre, amennyiben ez az áram a ház áramkörébe jut. Az elsődleges villámvédelmi eszközök így a közvetlen villámcsapás ellen védenek, felkínálnak egy becsapási pontot, amit sokkal nagyobb valószínűséggel talál el a villám, majd a villám áramát levezetik a földbe, ezáltal védve az elektromos, és fizikai rendszereket egyaránt. Három fajtája van, a villámhárító, a feszített vezető, illetve a Faraday kalicka, ami praktikusan egy rácsos ketrec.
Hogyan védekezhetünk a villám másodlagos hatása ellen?
A villám másodlagos hatása az általa létrehozott elektromágneses tér. Ez a tér képes lehet a szomszédos vezetékekben, és elektromos eszközökben feszültséget indukálni, amely rongálhatja azokat. Ez esetben túlfeszültség levezetőt alkalmazunk. A túlfeszültség levezetők az érzékeny elektromos berendezéseket védik a károsodástól. A házban található fém eszközöket egyenpotenciálra hozzuk, hogy ne keletkezhessen töltéstöbblet sehol sem, amely elektromos kisülést, és emberi sérülést okozhat.
forrás: Dr. Horváth Tibor: Villámvédelem felülvizsgálók tankönyve
Összegzés
A villámvédelem megfelelő kialakítása kötelező. Életvédelmi és tárgyi védelmi funkciói egyaránt fontosak.
A StepVillnél örömmel segítünk a kivitelezésben vagy a tanácsadásban, ha villámvédelemről van szó.